Evrenimiz on binlerce yıl önce çok daha sade ve sakin bir yerdi. Sadece insanların bulunduğu bu dönemde ne büyü ne de yaratıklar vardı. Ancak insanlık bir şekilde büyü yapmayı öğrendi ve Arcane büyü ile harikalar yarattılar. Büyü ile yarattıkları mucizeler sonucu artık kimse çalışmıyor, yaşlanmıyor ve ölmüyordu. Büyü kullanmayı reddeden dini kesimler, bunun tanrıların iradelerine ters düştüğünü ve kullanılmaması gerektiğini savunuyorlardı.

Image result for eye nebula

İşte burada onların haklı olduğunu öğreneceğiz. Çünkü meraklı bir büyücü, bu evren dışında birçok evren olduğunu düşündüğünü ve bunu kanıtlayacağını söyledi. Kanıtladı da. Evrenler arası bariyerleri kaldıran bu ahmak büyücü yüzünden bir anda dünyamıza orklar, iblisler, ejderler gibi fena yaratıklar dolarken beraberinde dost ve müttefikimiz sayacağımız elf, cüce ve metalik ejder gibi varlıklar da geldi. Bu savaşta insanlık öncelikle güçlerini birleştirip birçok güçlü büyücüsünü feda ederek bariyerleri yeniden kapatmaya çalıştı. Bu büyük oranda başarılı oldu ama günümüzde bile mühürdeki zayıflıklar yüzünden boyutlar zaman zaman birleşir ve onların arasında seyahat etmek kolaydır.

Bariyerler yıkıldığında artık kurulmuş kutsal düzenin bozulduğunu fark eden tanrılar, onlara yardım için yalvaran kullarına kendi büyülü güçlerini bahşettiler. Bu güç ile iyi ırkların bir nevi galip gelmesini sağlayıp kötü ırkların üstünlüğü kaybederek saklanmasına yol açan tanrıların insanlığa bir emri olacaktı: bir daha böyle bir durum yaşanmaması için Arcane büyünün yasaklanması ve insanlığın ona dair bildiği her şeyin yok edilmesi. Savaş sonrası yapılan bu arınma hareketinde büyücüler avlandı, kütüphaneler yakıldı ve eserler yok edildi. O dönemden geriye sadece çok iyi saklanan şeyler kaldı.

Related image

İşte on binlerce yıl sonra günümüzde çok farklı ırkın bir arada yaşadığı fakat hala kötülüğün zaman zaman istila edebildiği dünyamızın hikayesi bu. Bendeniz Westruun şehri Bahamut tapınağı başrahibi Hadron, hikayemize geçmeden önce size biraz günümüz durumundan bahsedeyim. Bin yıldan fazla bir süredir artık bu kutsal yasaklara uyulmuyor. Arcana Pansophical denen bir grup şarlatan insanlığın yararına diyerek eski büyüleri ortaya çıkarmaya ve yeniden Arcane araştırmaya başladılar. Yarattıkları büyülü eşyalarla göz boyayarak, insanlığın çıkarına davrandıkları izlenimini verip saf halkı kandırıyorlar. Aslında bu araştırmaları ile ortaya çıkardıkları kötülükleri insanlığa göstermek tabii ki bize, İnanç Muhafızları’na kalıyor. Biz de gönüllüler, yetimler ve tövbe ettikten sonra kefaret için aramıza katılan suçlulardan oluşan bir rahip ve paladin grubuyuz. Hizmetimiz için para almayız, halktan bağış toplarız ve ekipmanımız onunla alınır. İnsanların misafirperverliğini kötüye kullandığımız ya da zorla bağış topladığımız yönünde dedikodular ise Arcana’nın iftiralarından ibaret. Bağışta bulunmayan bölgelere devriye göndermememizi de eleştiriyorlar, sınırlı ekiplerimiz ve kaynaklarımız var. Tabii ki öncelikle bize destek olanlara yardıma gideceğiz, hep karalama çalışmaları bunlar.

Image result for peasant revolt

Neyse, son 10 yılda işler biraz kızıştı. Arcana’nın kışkırtmasıyla kafir güney halkı İnanç Muhafızları’na karşı ayaklandı. Buna karşılık olarak da kuzey halkı bizi savunmak için silahlandı. İşi böyle kuzey güney diye genellediğime bakmayın, yer yer köyler ikiye bölündü ve kardeş kardeşine silah çekti. Biz bunlar olmasın diye halkı yatıştırmaya çalıştık, Arcana da sözde açıklamalarda bulundu ama artık her şey için çok geç olmuştu. İç savaş toplamda 8 yıl sürdü. Son yılında Arcana destekçisi Stilbenli ailelerin kendi kıtalarına ve Tal’dorei Birleşik Krallığına ihaneti ile savaşa Wildemount’dan gelen dinsiz paralı askerler dahil oldular. Artık kıtanın gereksiz zayıfladığına karar veren Emon Yüksek Konseyi, Tal’dorei liderlerini topladı ve bir karara vardı. Artık İnanç Muhafızları Tal’dorei kıtasında varlık gösteremeyecekti. Arcana ise verilen zararın telafisi olarak Wildemountlu paralı askerleri geri püskürtecek ve karşılıksız bir şekilde halkı yaratıklara karşı koruyacaktı. Zaten askerleri tutan Stilbenli soylu ailelerin idam kararı çoktan verilmişti.

Serüvene ev sahipliği yapan Tal’dorei kıtası.

İç savaş biteli 2 yıl oldu. Hikayemiz de Stilbenli soylu ailelerden biri olan Oldenburg hanesinin olaylar sırasında Ozan Kolejinde bulunan genç oğulları Eklem Bikhi Knut Oldenburg’ün, konaklarını zapt eden haydutlardan kurtulmak için Arcana’dan yardım istemesi üzerine başlayacak. Arcana 2 çaylak öğrencisini ilk görevlerine gönderir; bunlar illüzyonist büyücü Xaeniver Rynary ve vahşi büyü sorcerer’ı Sylvar Took’tur. Haydut birliğinin kervanına kurduğu pusuda ustasını kaybettiği için kin tutan yiğit savaşçı, kalkan üstadı Roth Gloryseeker da destek için aralarına katılır. Zaten en baştan beri yeğeninin yanında olan ve ailelerinin durumunu anlamaya çalışan demir ustası ve ocak rahibi Ulrich Oldenburg ile grup 5 kişi olarak yola çıkar.