5. edisyon kendini güzel bir başlangıç hikayesi olan Lost Mines of Phandelver ile oyuncuya tanıtmıştı. LMoP orijinal ya da yaratıcı olduğu için değil, sistemi güzel yedirdiği ve de klasik macerayı olabildiğince hoş sunduğu için ben de dahil büyük bir çoğunluk tarafından sevildi. LMoP klasik bir macera nasıl tasarlanmasının cevabı ise HoTDQ tam tersine, eldeki materyali nasıl klişe ve çöp yapabilirsin sorusunun cevabı olmuş durumda.

Macera

Maceranın kendisi, 1-7 seviyeler arası bir grup için yaratılmış olup 8-15 arası bir başka macera olan Rise of Tiamat’a bağlanıyor. Kendi içinde bitmeyen bir macera olmasını geçtim maceranın çok az kısmı cidden eğlenceli. Genel olarak olabildiğince klişe ve de zorlama şekilde giden macera, sonlara doğru kendini açtığında ise çok geç kalıyor.

Oyun maceracıların kobold ve kültistler tarafından kuşatılmış olan Greenest kasabasına girmesi ile başlıyor. Kitap bize yaratıcı bir giriş vermiyor hatta karavan koruması tarzı sıkıcı bir görev ile partiyi birleştirmiş durumda. Genelde tanışmamış karakterleri birleştirmek sorun olduğundan bu kısmı hoş görsek bile ilk kısımlar aşırı zorlama bir biçimde karakterleri aksiyona sokuyor. Yolda koboldlar tarafından kovalanan bir aileyi kurtarıp onlara sığınağa kadar eşlik edip, orada muhtar ile tanışıp, sırası ile muhtarın verdiği görevleri yapmak zorundalar. Aşırı hızlı bir şekilde oyunculara seçim şansı bırakmadan onları bu noktaya zorlayan oyun bu noktadan sonra da aşırı basit ve risksiz birkaç görevi size sunuyor. Genel olarak x yerine git ve oradakileri öldür, sonra geri gel tarzı olan görevlerden sonra bir mavi ejderhanın saldırısına karşı şehri savunuyorsunuz. Canı sıkıldığı için kaçan ejderhanın hemen ardından 1. seviye birinin dövüşmekte zorluk çekeceği bir yarı ejder, oyunculardan biri ile teke tek dövüşmek istiyor. Kabul edip etmemeniz kesinlikle fark etmiyor. Zaten şu noktaya kadar maceracılara bir seçim şansı ya da yaratıcı bir görev sunmayan oyunun sunduğu ilk seçim de sonucu fark etmeyecek bir seçimdi. Dövüşür iseniz kaybetme şansınız yüksek ancak eğer kazanırsanız adam kaçmaya yeltenecek yine de öldürürseniz üzülmeyin… İlerde adamın tekrar karşınıza çıkması gereken yerde onun bir akrabası karşınıza çıkacak. Ne kadar da göze parmak bir oyun ughhh!(Yazarın anlamsız çemkirmesi? -E.N*)

Oyun bu noktada ilk kısmını tamamlıyor ve maceracılar 2. bölüm için 2. seviyeye ulaşıyorlar.

Oyunun 2. kısmı ise; eh ilkinin aynısı ama daha sıkıcı. İlk bölümde en azından ambiyansdan ötürü bir heyecan yakalanabiliyordu. Bu bölümde ise yağmacıların kampını basıp hapis edilmişleri kurtarmalısınız. Size spoiler vermemek için ayrıntıları geçtiğimi var sayıyorsunuzdur ancak ortada bir ayrıntı yok. Bize verilen harita kocaman bir kamp alanı ancak görevi yapmak için gerekenler hariç bize bir şey vermiyor. Ortalıkta dolaşıp bilgi toplamak, değerli eşyalar çalmak ve ya grubun planlarını ele geçirmek gibi şeyler yapamıyorsunuz. Liderin çadırı var ama giremezsiniz. Haritada bir mağara var ama giremezsiniz çünkü o mağaraya başka bir bölümde gireceksiniz. Bu şekilde kısıtlamış bir maceraya bu noktadan sonra devam edebilenler varsa onları alkışlıyorum. Hemen sonraki bölüme geçin ve 3. seviyeye ulaşın.

3. kısımda bir sebeple artık terk edilmiş olan kamp alanına geri dönüyorsunuz. Sadece mağaranın içinde ejderha yumurtalarına bakan bir grup ve o gruba et getiren avcılar kalmış durumda. Diğer yerlere kıyasla mağaranın kendisi kötü değil. En azından tuzak ve yaratık çeşitliliği var. Ama bunun dışında bize bir rol yapma şansı verilmiş değil. Düz bir şekilde savaştıktan sonra gerekli eşyaları ve bilgileri bulup buradan ayrılmamız lazım. İlk bölümde karşılaştığımız Yarı ejder abimiz de burada. Tabii onu öldürdüyseniz, sizi asla tanımayan birisi sizi burada öldürüyor. Belki zorlama şekilde burada bir dövüş olmasaydı çok daha güzel olabilirdi. Birkaç gün önce sizi dövmüş adamı çok dramatik bir şekilde alt ettiğiniz bir sahne hazırlamak istemişler. Ancak adam ile 2 gün önce dövüşmeniz, adamın umurunda olmamanız, adamın değiş edilebilir bir piyon olması ve adam öldüğünde yerine sizi tanımayan bir Npc’nin de dövüşebilmesi gibi şeyler eklenince aşırı gereksiz bir ekleme olmuş gibi gözüküyor.

4. bölüm bize ilk rol yapma fırsatının verildiği yer oluyor. Oyun içerisinde birçok karakterle birlikte bir yöne doğru yolculuk ediyorsunuz. Yolculuk sırasınca birçok olay olabiliyor ve Npc’lerin bir kısmı güzel şekilde detaylandırılmışken diğerleri biraz banal geliyor. Ayrıntıdan olabildiğince kaçınmak istediğim için bundan daha fazlasını anlatmak istemiyorum.

5. bölüm oldukça kısa ve tatsız. Tek bir binada geçen, dövüş odaklı ve yaratıcı düşmanlardan uzak tatsız bir bölüm. İlk 3 bölümde çarpıştığımız kişilerle tekrar çarpışıyoruz.

6. bölüm oyunun en harika iki bölümünden birisi. Ancak çok daha harika olabilirdi ve bu da sinir bozucu. (Bir şeyi de beğensen şaşardım. -E.N*) Oyun bu noktada birbiri ile çatışan 3 grup veriyor. Kültistler ve bir grup Bullywug ile bir çeşit ittifak içindeyken Lizarmen grubu Bullywuglar ile savaş içerisindeler. En temelinde bize bir kale fethetme ve kovalamaca sahnesi vaat ediyor. Bir noktaya kadar grupları kullanmış olsa da 3 grup ile daha fazlası yapılabilirdi. Genel olarak kalenin altında bulunan zindan oyunun şu ana kadarki en iyi zindanı. Dövüşlerde karşımıza çıkanların çeşitliliği bol. Ve en önemlisi bataklık ve kale hakkında oyun bize tatmin edecek kadar bilgi sunuyor. Oyun şu noktaya kadar görevi tamamlamak için gerekenden fazla bilgi ve Npc vermediğinden bu bolluğa şükrediyorum.

6. bölümden sonra 7. bölüm tam bir hayal kırıklığı. Elimizde 1-2 ilginç noktası var olan çok güzel bir mekan bulunuyor ancak en temelinde yine kültistlerle savaşıyorsun. Bölümün sonunda oranın liderini öldürürseniz 8. bölüme geçemiyorsunuz. 8. bölüme geçebilmek için lideri önce sorguya çekmeniz lazım. Eğer ki bunu yapamazsanız oyun size bir şekilde onları yönlendirmelisiniz deyip sizi geçiştiriyor.

8. bölüm, 6. bölüm kadar olmasa bile gayet keyifli. Başlangıç gene aşırı zorlama. Kabul edilmediğiniz bir köyde kalıp bir şekilde köyün yakınlarında bulunan, uçan bir kaleye girmeye çalışacaksınız. Her ne kadar aşırı zorlama bir patika verseler de yine de kaleye nasıl girileceğini tartışmak ve sonrasında olan olaylar gayet eğlenceli. Kale içerisindeki dövüşler yine 1-2 yer dışında oldukça sıradan ancak o bir iki yer oldukça eğlenceli ve zindan genel olarak hoş yapılmış. Düşmanlar çok daha çeşitli saldırı şekillerine sahipler. Büyü ve özel yetenekler daha ön planda. Bununla birlikte oyunun sonunda güzel eşyalar ve iyi bir miktar para da sizinle buluşuyor. Belki para yeterli gelmeyebilir ancak oldukça fazla. Oyunun sonunda karakterler yine seviye atlıyorlar ve ya diğer maceraya geçiyorlar ya da başka maceralara atılıyorlar. Karar o noktada DM’in vereceği bir şey.

Tasarım

Oyunun tasarımı çok sıradan. Episodik şekilde tasarlanmış durumda. Bölümler sıkıcı ve çok az bilgi ile donatılmış. Rehberlik etmesini geçtim 2. uğraşlar vermeyi reddediyor. İçindeki canavarlar ve benzeri şeyler sıradan. Resimler ise eh diyebileceğim şekildeler. Keşke bazı yerler için harita verselerdi. 1. bölümde bulunan bazı yerler haritaya sahip değildi. İnternet üzerinden oynattığım için oraların haritalarını çok farklı şekillerde tedarik etmek zorunda kalmıştım. Bunun dışında macera kendine özgü ilginç etmeninden de mustaripti. Tomb of Annihilation çok muazzam bir zindana ve genel olarak geri sayıma sahipti, Curse of Strahd Tarot falı özelliği ile çok güzel ve tekrarlanabilir bir macera olma özelliğine sahipti. Sadece orc’ların bulunduğu The Silver Key bile kendi içerisinde çok eğlenceli ve ilginç mekaniklere sahipti.

Oyun genel olarak çok güvenli gitmiş. O kadar güvenli gitmiş ki macera olmak için gerekli minimum nitelikleri kötü bir şekilde almış ve bırakmış. Dolayısı ile maceradan çok bir tanıtım rehberi niteliğinde olmuş derdim ama onu başarabilmek için yeteri kadar donanıma sahip değil. Dragon Heist adlı macera gibi kendi maceralarını hazırlaman için bilgi ve fikir veren bir metaryal olmadığı için ve episodik olduğu için bu onu aşırı zorlama bir şekilde ilerlemeye ve oyuncunun seçim hakkını elinden almaya zorluyor. Dolayısıyla çok da eğlenceli bir macera olduğu söylenemez.

Oyun hakkındaki son puanım

Tasarım: 2/5

İçerik: 1/5